activam

De la Wikționar, dicționarul liber
Jump to navigation Jump to search
Variante de scriere Vezi și : activăm

română

Etimologie

Din activa.

Pronunție

  • AFI: /ak.tiˈvam/


Verb

  1. forma de persoana a I-a singular la imperfect pentru activa.
  2. forma de persoana a I-a plural la imperfect pentru activa.





latină

(Latina)

Etimologie

Din āctīvus.

Pronunție

  • AFI: /aːkˈtiː.wam/


Adjectiv

  1. forma de feminin singular la acuzativ pentru āctīvus.





portugheză

(português)

Etimologie

Din activar.

Pronunție

  • (Portugalia) AFI: /ɐkˈti.vɐ̃/


Verb

  1. forma de persoana a III-a plural la prezent indicativ pentru activar.