adormim

De la Wikționar, dicționarul liber
Sari la navigare Sari la căutare

română

Etimologie

Din adormi.

Pronunție

  • AFI: /a.dorˈmim/


Verb

  1. forma de persoana a I-a plural la prezent pentru adormi.
  2. forma de persoana a I-a plural la conjunctiv prezent pentru adormi.





catalană

(català)

Etimologie

Din adormir.

Pronunție

  • (occidental) AFI: /a.doɾˈmim/
  • (central) AFI: /ə.durˈmim/
  • (oriental) AFI: /ə.duɾˈmim/


Verb

  1. forma de persoana a I-a plural la prezent indicativ pentru adormir.
  2. forma de persoana a I-a plural la subjonctiv prezent pentru adormir.
  3. forma de persoana a I-a plural la imperativ pentru adormir.