modificați

De la Wikționar, dicționarul liber
Sari la navigare Sari la căutare

română

Etimologie

Din modificat.

Pronunție

  • AFI: /mo.di.fiˈkaʦʲ/


Adjectiv

  1. forma de masculin plural pentru modificat.

Etimologie

Din modifica.

Verb

  1. forma de persoana a II-a plural la prezent pentru modifica.
  2. forma de persoana a II-a plural la conjunctiv prezent pentru modifica.
  3. forma de persoana a II-a plural la imperfect pentru modifica.
  4. forma de persoana a II-a plural la imperativ pentru modifica.