dormim

De la Wikționar, dicționarul liber
Sari la navigare Sari la căutare

română

Etimologie

Din dormi.

Pronunție

  • AFI: /dorˈmim/


Verb

  1. forma de persoana a I-a plural la prezent pentru dormi.
  2. forma de persoana a I-a plural la conjunctiv prezent pentru dormi.





catalană

(català)

Etimologie

Din dormir.

Pronunție

  • (occidental) AFI: /doɾˈmim/
  • (central) AFI: /durˈmim/
  • (oriental) AFI: /duɾˈmim/


Verb

  1. forma de persoana a I-a plural la prezent indicativ pentru dormir.
  2. forma de persoana a I-a plural la subjonctiv prezent pentru dormir.
  3. forma de persoana a I-a plural la imperativ pentru dormir.