formați

De la Wikționar, dicționarul liber
Jump to navigation Jump to search
Variante de scriere Vezi și : formati

română

Etimologie

Din format.

Pronunție

  • AFI: /forˈmaʦʲ/


Adjectiv

  1. forma de masculin plural pentru format.

Etimologie

Din forma.

Verb

  1. forma de persoana a II-a plural la prezent pentru forma.
  2. forma de persoana a II-a plural la conjunctiv prezent pentru forma.
  3. forma de persoana a II-a plural la imperfect pentru forma.
  4. forma de persoana a II-a plural la imperativ pentru forma.