formam

De la Wikționar, dicționarul liber
Jump to navigation Jump to search
Variante de scriere Vezi și : formám, formăm

română

Etimologie

Din forma.

Pronunție

  • AFI: /forˈmam/


Verb

  1. forma de persoana a I-a singular la imperfect pentru forma.
  2. forma de persoana a I-a plural la imperfect pentru forma.





latină

(Latina)

Etimologie

Din fōrma.

Pronunție

  • AFI: /ˈfoːr.mam/


Substantiv

  1. forma de acuzativ singular pentru fōrma.





portugheză

(português)

Etimologie

Din formar.

Pronunție

  • (Portugalia) AFI: /ˈfoɾ.mɐ̃/


Verb

  1. forma de persoana a III-a plural la prezent indicativ pentru formar.