hipotiroidism

De la Wikționar, dicționarul liber
Jump to navigation Jump to search

română

Etimologie

Din franceză hypothyroïdisme.

Pronunție

  • AFI: /hi.po.ti.ro.i'dism/


Substantiv


Declinarea substantivului
hipotiroidism
n. Singular Plural
Nominativ-Acuzativ hipotiroidism invariabil
Articulat hipotiroidismul invariabil
Genitiv-Dativ hipotiroidismului invariabil
Vocativ hipotiroidismule invariabil
  1. stare patologică datorită reducerii secreției tiroide și manifestată clinic prin mixedem la adulți și cretinism la copii; hipotiroidie.


Traduceri

Referințe