injectați

De la Wikționar, dicționarul liber
Sari la navigare Sari la căutare

română

Etimologie

Din injectat.

Pronunție

  • AFI: /in.ʒekˈtaʦʲ/


Adjectiv

  1. forma de masculin plural pentru injectat.

Etimologie

Din injecta.

Verb

  1. forma de persoana a II-a plural la prezent pentru injecta.
  2. forma de persoana a II-a plural la conjunctiv prezent pentru injecta.
  3. forma de persoana a II-a plural la imperfect pentru injecta.
  4. forma de persoana a II-a plural la imperativ pentru injecta.