modifică

De la Wikționar, dicționarul liber
Sari la navigare Sari la căutare
Variante de scriere Vezi și : modifica

română

Etimologie

Din modifica.

Pronunție

  • AFI: /moˈdi.fi.kə/
  • AFI: /modi.fiˈkə/ (forma de perfect simplu)


Verb

  1. forma de persoana a III-a singular la prezent pentru modifica.
  2. forma de persoana a III-a plural la prezent pentru modifica.
  3. forma de persoana a III-a singular la perfect simplu pentru modifica.
  4. forma de persoana a II-a singular la imperativ pentru modifica.