absolutizam

De la Wikționar, dicționarul liber
Jump to navigation Jump to search
Variante de scriere Vezi și : absolutizăm

română

Etimologie

Din absolutiza.

Pronunție

  • AFI: /ab.so.lu.tiˈzam/


Verb

  1. forma de persoana a I-a singular la imperfect pentru absolutiza.
  2. forma de persoana a I-a plural la imperfect pentru absolutiza.





portugheză

(português)

Etimologie

Din absolutizar.

Pronunție

  • (Portugalia) AFI: /ɐb.su.luˈti.zɐ̃/


Verb

  1. forma de persoana a III-a plural la prezent indicativ pentru absolutizar.