elimini

De la Wikționar, dicționarul liber
Sari la navigare Sari la căutare

română

Etimologie

Din elimina.

Pronunție

  • AFI: /eˈli.minʲ/


Verb

  1. forma de persoana a II-a singular la prezent pentru elimina.
  2. forma de persoana a II-a singular la conjunctiv prezent pentru elimina.





catalană

(català)

Etimologie

Din eliminar.

Pronunție

  • (occidental) AFI: /e.liˈmi.ni/
  • (central, oriental) AFI: /ə.liˈmi.ni/


Verb

  1. forma de persoana a I-a singular la subjonctiv prezent pentru eliminar.
  2. forma de persoana a III-a singular la subjonctiv prezent pentru eliminar.
  3. forma de persoana a III-a singular la imperativ pentru eliminar.





italiană

(italiano)

Etimologie

Din eliminare.

Pronunție

Pronunție lipsă. (Modifică pagina)

Verb

  1. forma de persoana a II-a singular la prezent pentru eliminare.
  2. forma de persoana a I-a singular la subjonctiv prezent pentru eliminare.
  3. forma de persoana a II-a singular la subjonctiv prezent pentru eliminare.
  4. forma de persoana a III-a singular la subjonctiv prezent pentru eliminare.
  5. forma de persoana a III-a singular la imperativ pentru eliminare.