hotărâți

De la Wikționar, dicționarul liber
Sari la navigare Sari la căutare

română

Etimologie

Din hotărât.

Pronunție

  • AFI: /ho.təˈrɨʦʲ/


Adjectiv

  1. forma de masculin plural pentru hotărât.

Etimologie

Din hotărî.

Verb

  1. forma de persoana a II-a plural la prezent pentru hotărî.
  2. forma de persoana a II-a plural la conjunctiv prezent pentru hotărî.
  3. forma de persoana a II-a plural la imperfect pentru hotărî.
  4. forma de persoana a II-a plural la imperativ pentru hotărî.