limitați

De la Wikționar, dicționarul liber
Sari la navigare Sari la căutare
Variante de scriere Vezi și : limitati

română

Etimologie

Din limitat.

Pronunție

  • AFI: /li.miˈtaʦʲ/


Adjectiv

  1. forma de masculin plural pentru limitat.

Etimologie

Din limita.

Verb

  1. forma de persoana a II-a plural la prezent pentru limita.
  2. forma de persoana a II-a plural la conjunctiv prezent pentru limita.
  3. forma de persoana a II-a plural la imperfect pentru limita.
  4. forma de persoana a II-a plural la imperativ pentru limita.