mongolism

De la Wikționar, dicționarul liber
Jump to navigation Jump to search

română

Etimologie

Din franceză mongolisme.

Pronunție

  • AFI: /mon.go'lism/


Substantiv


Declinarea substantivului
mongolism
n. Singular Plural
Nominativ-Acuzativ mongolism invariabil
Articulat mongolismul invariabil
Dativ-Genitiv mongolismului invariabil
Vocativ mongolismule invariabil
  1. boală congenitală care se datorește prezenței unui cromozom suplimentar și care se caracterizează prin debilitate mintală și printr-un facies de tip mongoloid.


Traduceri

Referințe